Oto Galerilerinin satışında KDV oranı ne olacaktır?

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek kişi mükellefin, kullanım şekli yük nakli olan Hususi Kamyonet Panelvan cinsi araç için düzenleyeceği satış faturasında KDV oranı ne olacaktır? Ayrıca alış faturasındaki KDV yi indirim konusu yapması mümkün müdür? Bahsettiğiniz araç ikinci el olarak % kaç KDV ile almış ise o oranda KDV hesaplanır..

Vergi cezası indiriminden faydalandıktan sonra dava açabilir mi?

Mükellef veya vergi sorumlusu 30 günlük süre içerisinde cezalarda indirim talebinde bulunduktan sonra, bu talebinden vazgeçerek yasal süresi içinde dava açabilir. Kaynak: GİB Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kiş..

Malülük aylığının kesilip tekrar bağlanması

Malûllük aylığı almakta iken bu Kanuna göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların malûllük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilir ve bu Kanuna tabi olarak çalıştıkları süre zarfında 80’inci maddeye göre belirlenen prime esas kazançları üzerinden 81 inci madde gereğince kısa..

Vergi Cezalarında İndirim Sonrasında Ödeme Ne Zaman Yapılır?

İndirim uygulaması sonrasında tahakkuk eden ceza tutarı; Vergi/Ceza İhbarnamesinin 30 günlük kesinleşme tarihini takip eden 1 aylık süre içinde, 6183 sayılı Kanunda belirtilen türden teminat gösterilmesi durumunda, vadesinin bitmesinden itibaren 3 ay içinde ödenmesi gerekir. Kaynak: GİB Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablola..

Kosgeb kuruluş desteği ne kadardır?

Kosgeb tarafından işletmelere sağlanan ileri girişimci destek programında kuruluş desteği ne kadardır? Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL destek sağlanır. İşletmenin program süresinde türünü değiştirmesi durumunda be..

Kosgeb ileri girişimci performans desteği ne kadardır?

Kosgeb tarafından işletmelere sağlanan ileri girişimci destek programında sağlanan performans desteği ne kadardır? Performans desteği, işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi ve istihdam sayısına göre belirlenecek olup; destek tutarı hesaplanırken ilgili dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde 4(a) kapsamındaki tüm personelin tahakkuk ede..

How do we apply VAT on food sales to the banks?

Our company, which is a restaurant, sells food to the personnel of banks. It is requested to issue invoice with stoppage. What is the implementation in this situation? VAT, which is calculated from the sale of food to banks, is subject to VAT stoppage. (5/10) ______________________________________________________________________________________..

Malüllük aylığının hesaplaması nasıl yapılır?

Malûllük aylığı; prim gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden, 29 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır. Sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise tespit edilen aylık bağlama oranı 10 puan artırılır. Ancak, 4 üncü maddenin birin..

Malullük sigortasında sağlanan haklar ve yararlanma şartları nelerdir?

Malûllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malûllük aylığı bağlanmasıdır. Sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının; a) 25 inci maddeye göre malûl sayılması, b)En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık..