Yurtdışındaki şirketlerimizden elde ettiğimiz gelirleri Türkiye’ye getirdiğimizde şirket ortağı veya şirket bu bedelleri nasıl vergilendirmelidir?

Yurt dışında İngiltere de bulunan firmamızdan kazanç elde edildiğinde, yurt içinde bulunan firma veya şahıs hesaplarına ilgili tutar geldiğinde kazanç vergilendirme oranları nedir? Türkiye de kurulu Şirketlerin veya şahısların Yurt dışında ortak oldukları şirketlerden elde ettikleri kazanç ve gelirler Türkiye’de ki kazançları ile birleştiril..

Aktife kayıtlı taşınmaz için yeniden değerleme yapabilir miyiz?

2013 yılında aktife kaydedilen taşınmazla alakalı yeniden değerleme çalışması yapmak istiyoruz. Vergisel boyutuyla alakalı özet bilgi vermeniz mümkün müdür? Yeniden Değerlendirme işlemini düzenleyen VUK Mük. Md 298. maddesi 2003 yılında değişti Enflasyon düzeltmesi sistemi getirildi. Enflasyon düzeltmesi ise Kuyumcular dışında 2005 yılından sonra ..

Yabancı personeller SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

Yabancı işçi çalıştıran iş yerleri 6111 ve 27103’nolu teşviklerden faydalanabilir mi? Yabancı işçiler de çalışma izinleri alındıktan sonra normal 4/a işçisi olup SGK teşviklerinden yararlanabilmektedirler. Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı..

Gümrükte vergisini ödeyerek aldığımız mallar için stopaj bildiriminde bulunmalı mıyız?

Firmamız Çin’den Ali Express aracılığı ile mal almaktadır. Firma kredi kartından ödeme yapıyoruz. Ancak karşı taraf bize fatura göndermiyor. Gümrük vergisi ödeyip ürünü alıyoruz. Muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız? Kdv2 ya da stopaj açısından beyanname vermeli miyiz? Gümrük vergisi ile Mala ilişkin KDV de Gümrük de ödenmesi gerekir. Mal ithal..

Döviz cinsinden peşin olarak tahsil edilen senelik kira gelirinin pasif hesapta takip edilen kısımlarına kur değerlemesi yapılır mı?

Konu: Döviz cinsinden peşin tahsil edilen kira gelirinin değerlemesi hk. ….T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından şirketinize tahsisli … tesisinizin başka bir firmaya kiralandığı, kiralamaya ilişkin sözleşme ve süre uzatımı ile ilgili protokol tarihinin …2018 olduğu, ilgili sözleşme ile belirlenen ve peşin tahsil edilen kira..