A.Ş. hissedarlarına şirketteki çalışmalarına karşılık olarak ödenecek ücreti gider yazabilir miyiz?

Beş ortaklı anonim şirketinde yönetim üyesi oldukları için 3.500 TL net huzur hakkı ödemesi yaptığımız iki üye bu ay itibariyle yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldılar. Firmada birim yöneticisi olarak devam edecekler. Kendilerine yapacağımız ödemeleri nasıl yapmamız gerekir? Anonim ve limited şirket ortakları ile hisseli komandit şirketlerin komandi..

İnşaat firmaları işin tesliminde tek fatura düzenleyebilir mi?

Arsa sahibi gerçek kişi vergi mükellefi değil. Gelecekte kullanmak üzere satış amacı olmayan özel inşaat yaptırmaktadır. İnşaatı yapan taahhüt firmasına inşaatı yapabilmesi için avans ödemesi yapmaktadır. İnşaat firması ne zaman faturalandırma yapacaktır? İşin tamamın tesliminde fatura düzenlenir. Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer al..

Şahıs firmasından Ltd. dönüşmek mi mümkün mü?

Bilanço usulü defter tutan şahıs firmamız firmamızın bilançosu incelendiğinde firmamızın aktifinde stok, devreden kdv, gayrimenkul, taşıt, fikri haklar vs bulunmamaktadır. Konuya ilişkin olarak firmayı limited firmaya dönüştürmek mi, yoksa şahıs firmasını kapatıp, limited firma kurmak mı, maliyet açısından daha avantajlı olur? Bilindiği üzere fert..

Emekli olup aynı iş yerinde tekrar işe giren personeller kendi istekleriyle işten ayrıldıklarında Kıdem tazminatı alabilir mi?

Daha önce bizde çalışmış ve emekli olmuş bir öğretmenimiz ve emekli olduğunda tazminatını alıp SGDP kestirerek çalışmaya devam etmiştir. Geçen sene kendi isteği ile istifa etti. Bu kişi kendi isteği ile istifa ettiği halde çalışma yılı bakımından kıdem tazminatına hak kazanabilir mi? Eğer sormak istediğiniz 15 yıl 3600 günle istifa ise; 5510 sayı..

Ticari araç alış ve satışlarında uygulanacak KDV oranı nedir?

İşletmemizde kullanmak üzere Ford transit 2006 model Combi araç alacağız. Alımda ne kadar KDV hesaplanması gerekiyor. Bu aracı birkaç ay sonra satarsak % kaçtan fatura edeceğiz? Alışta ve satışta %18 KDV hesaplanır. Kaynak: İSMMMO Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin ta..

SGK’da hizmetlerin ihyası nasıl yapılır?

Bir kurumla ilişiği kesildikten sonra diğer kurumlardan birinde sigortalı olanların, önceki kurumlarda birikmiş prim ve kesenekleri geri verilmez ve toptan ödemeleri yapılmaz. Ancak; a) Kesenek, prim veya toptan ödemelerini aldıktan sonra diğer kurumlardan birinde sigortalı olanlar aldıkları paraları; İstekleri üzerine aylık bağlanacak olanlar..