Kimler Bilanço Esasına göre defter tutmak zorundadır?

Gerçek Usulde Vergilendirme Basit usul koşullarını taşımayan gelir vergisi mükelleflerinin ticari kazançları gerçek usule göre tespit edilir Gerçek usule tabi mükellefler tutacakları defterler yönünden iki sınıfa ayrılırlar: • Birinci sınıf tacirler (Bilanço esasına göre defter tutanlar) • İkinci sınıf tacirler (İşletme hesabı esasına ..

Gerçek Usulde Vergileme Nedir?

Basit usul koşullarını taşımayan gelir vergisi mükelleflerinin ticari kazançları gerçek usule göre tespit edilir. Gerçek usule tabi mükellefler tutacakları defterler yönünden iki sınıfa ayrılırlar: • Birinci sınıf tacirler (Bilanço esasına göre defter tutanlar) • İkinci sınıf tacirler (İşletme hesabı esasına göre defter tutanlar) ___..

15-64 yaş grubunda işsizlik oranı %14,1, istihdam oranı %48,6 oldu

15-64 yaş grubunda işsizlik oranı %14,1, istihdam oranı %48,6 oldu

İşgücü İstatistikleri, Ocak 2020 İşsizlik oranı %13,8 seviyesinde gerçekleşti Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 306 bin kişi azalarak 4 milyon 362 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,9 puanlık azalış ile %13,8 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 1,1 pu..

Dış Ticaret Endeksleri, Şubat 2020

Dış Ticaret Endeksleri, Şubat 2020

Dış Ticaret Endeksleri, Şubat 2020   İhracat birim değer endeksi %1,4 azaldı   İhracat birim değer endeksi Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %2,4 ve ham maddelerde (yakıt hariç) %0,5 artarken, yakıtlarda %8,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütü..

Eğitime uzaktan devam edilmesi gelir vergisi istisnasına engel midir?

Özel kreş ve gündüz bakımevleri ile okul öncesi eğitim ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okullarının işletilmesinden elde edilen kazançlar, ilgili Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde beş vergilendirme dönemi gelir vergisinden müstesnadır. İstisna, (6745 sayılı Kanunun 5 ..

65 Yaş üstü işe gelemeyenlere ücret ödenir mi?

65 Yaş üstü olup işe gelemeyen çalışanlara işverenin  ücret ödeme zorunluluğu yoktur. Ücret fiili çalışma olursa ödenir. Bu durumdaki çalışanlar için varsa yıllık ücretli izinleri kullandırılabilir, telafi çalışması veya esnek çalışma şekilleri uygulanabilir.  _________________________________________________________________________..