Satış Faturası Düzenlenmesi Kısa Çalışma Ödeneği Almaya Engel Midir?

Salgın nedeniyle iş yerimizdeki faaliyetlerimizi geçici olarak tamamen durdurduk ve çalışanlarımızı Kısa Çalışma Ödeneğine başvurusu kapsamında ücretsiz izne çıkardık. Kısa çalışma başvurumuz onaylandı. Bu dönem içinde çalışanların fiili çalışması ile bağlantılı olmayan kapsamda satış faturası düzenleyebilir miyiz? Bu durum Kısa Çalışma Ödeneği alm..

Son 60 gün içerisinde ücretsiz izin kullanan personel kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir mi?

Yeni kanuna göre internet kafe işletmesinde çalışan işçimizi 13.04.2020 tarihi itibari ile 04 kodu ile çıkış yapabilir miyiz? İşsizlik maaşı alabilir mi kısa çalışmaya başvuru yapmadık? 7244 sayılı Kanunun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle 25 ..

Sokağa çıkma yasağı bulunan mali müşavirler kendilerinin ve müşterilerinin beyannamelerini ne zaman onaylayacaktır?

65 yaş üstü olarak Maliye’ye tahakkuk ettirmem gereken (mücbir sebebe girmeyen dahil) mükelleflerimin beyannamelerini sokağa çıkma yasağım bitene kadar onaylayamıyorum. Haliyle mücbir sebebe girmeyen mükelleflerim de benden dolayı ceza-i müeyyide uygulanmayacak değil mi? 65 Yaş üstü meslek mensubu ve sözleşmesi olan müşterilerinin SGK bil..

Gelir vergisi beyannamesinde sağlık harcaması kısmında yazar kasa fişlerini indirim konusu yapabilir miyiz?

2019 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirilecek giderler arasında yer alan sağlık giderleri bölümüne “yazar kasa fişi” olarak eczaneden alınan ilaç vs. fişleri yazılabilir mi? Maliye Fatura ve S.M Makbuzunu kabul ediyor. Mart ayı itibariyle kapanışı verilen şahıs işletmesinin sözleşmesi feshedilmeli midir? 2020 GV b..

Kısa çalışma ödeneği başvurusunu nereye yapacağız?

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Etkili Kısa Çalışma Talebinde Bulunulması ve Talebin Değerlendirilmesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak “dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep&..

Sokağa çıkma yasağı olan günler için eksik gün bildirim kodu 10-Günlük Hayatı Etkileyen Olaylar mı olacaktır? 10.genel hayatı etkileyen olaylar seçilmelidir. 01/04/2020 tarihinde personele 30/04/2020 tarihinde iş sözleşmesi feshedilecek diye tebliğ de b

KÇÖ’ne 1 Mayıs olarak başvuracağım, son başvuru tarihi 30 Haziran 3 ay yararlanabilir diyor, 1 mayıstan itibaren 90 gün sayabilir miyim? Yoksa KÇÖ bitiş tarihi 30 Haziran’ı geçemez mi? 1 Mayıs resmî tatil, ödenek başlangıç tarihini 1 Mayıs yapabilir miyim?  KÇÖ için çalışma sürelerinin işyerinin bir bölümünde 1/3 oranında azaltı..

Sokağa çıkma yasağında işe gelinemeyen günlerin SGK eksik gün bildirim kodu ne olacaktır?

Sokağa çıkma yasağı olan günler için eksik gün bildirim kodu 10-Günlük Hayatı Etkileyen Olaylar mı olacaktır? 10.genel hayatı etkileyen olaylar seçilmelidir. 01/04/2020 tarihinde personele 30/04/2020 tarihinde iş sözleşmesi feshedilecek diye tebliğ de bulunduk. Ancak son tebliğe göre işçi çıkarmak yasaklandı. Daha erken tebliğ yaptığımız için ist..

Geçmiş yıl zararlarını kaç yıl boyunca kullanabilirim.

1.sınıf gelir vergisi mükellefiyim.2016 yılında 220.000 TL ticari zarar beyanım var. 2019 yılında 180.000 TL karım var.2016 yılındaki zararımı 2019 yıldan mahsup edebilir miyim? 5 yıllık süreç de geçmiş yıl zararları dönem karından mahsup edilir. Firma 1-2-3 dönem geçici vergi ödememiştir. 4. Dönemde ise 57 bin TL ödemesi ilgili muhasebe kaydı ya..