Perakende ürün teslimlerinde sevk irsaliyesi düzenlenmeli midir?

İçme suyu perakende ticareti damacana su satışı dâhil. Araçla su alımında ve müşteriye su tesliminde sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunlu mu? Perakende teslimlerde sevk irsaliyesi düzenlenmez. E-irsaliye kullanıcısı olan mükellef, e-irsaliye kullanıcısı olmayan mükelleflere matbu irsaliye düzenleyebilir mi? E-irsaliye kullanıcısı olan mükellef, ..

How is rental income obtained in Turkey?

Obtaining of Rental Income Obtaining of rental income is bound to collection principle. In order to tax the rental income in accordance with the collection principle, it should be collected in cash or in kind. Collection of Rental Income in Cash Collection of rental income in cash states that the payment of rent in Turkish Liras or in foreign cu..

GİB portalı üzerinden düzenlenen faturalar iptal edilebilir mi?

Bir mükellefim vergi mükellefi olmayan Gerçek kişiye GİB e-portal üzerinden 30.000 TL üstü fatura düzenlemiş ve onaylamıştır. Daha sonra bu faturanın yanlış düzenlendiği anlaşılmıştır. Yanlış düzenlediği faturayı nasıl iptal edecektir? GİB portal üzerinden düzenlenen faturalar iptal edilemez. Eğer hatalı ise; Mükellefiniz düzenlediği faturayı kar..

Şehir içinde bir ilçeden başka bir ilçeye çalışmaya giden personelimize harcırah verebilir miyiz?

Vergiden istisna harcırah uygulaması için sadece şehir dışı işlemlerinde mi verebilirim? Örneğin şirket merkezim İstanbul Bahçelievler’de ancak Fatih’e bir iş yerine çalışmaya giden personelime harcırah ödemesi yapabilir miyim?  Yurt içi harcırah uygulaması başka şehirler için hesaplanır. Şehir içi için harcırah istisnası uygulanm..

Çalışan bir bayan vefat eden babasının Bağ-Kur emeklisini alabilir mi?

Özel bir şirkette çalışan bekar bir kadın, ölen babasının bağ kur emekli maaşını alabilir mi? Yetim aylığı almakta olan kız çocuğun maaşı ise aşağıdaki hallerde kesilir: Çalışmaya başladıklarında Herhangi bir aylık almaya başladıklarında (Malul aylığı, yaşlılık aylığı vb.) Evlendiklerinde Eğer tekrar işsiz kalınırsa ya da evlilik sonra erers..

Kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptığımız personelimiz rapor alırsa bordrosunu nasıl düzenlemeliyiz?

1 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptık. Haftalık çalışma saatimizin 22,5 saati olarak sisteme yükledik. İş yerimiz ilk yedi günlük ücreti tam ödeyecek. Nisan ayında puantajımızı 19 gün olarak yaptık, kalan on bir günü İŞKUYR ödeyecekti. Bir çalışanımız 15 Nisan- 22 Nisan arası rapor aldı. Bu işçinin puantajı nasıl yapılacaktır? B..

KÇÖ başvuru yaptığımız personel destekten faydalanamazsa SGK bildirgesindeki düzeltmeyi hangi kod ile yapmalıyız?

Kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptığım personel için eksik gün nedenimizi bildirgede 18-KÇÖ den bildirdim. Personel KÇÖ den yararlanamazsa SGK bildirgesinde düzeltme yapmam gerekecek. Düzeltmede eksik gün nedenini hangi koddan bildirmem gerekmektedir? Kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar için Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Pri..

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2020

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2020

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık %12,10, aylık %0,99 arttı H-ÜFE (2017=100) 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,76, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,10 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,97 artış gösterdi. H-ÜFE değişim oranları (%), Mart 2020 H-ÜFE yıllık değişim oranı (%)..