65 Yaş üzeri sokağa çıkma yasağı bulunan mali müşavirlerin beyanname bildirim süreleri nedir?

65 yaş üzeri mali müşavirlerin vergilerinin ödemesi yasak kalktıktan sonra 15 gün içinde mi ödenecek? 65 yaş üzeri mali müşavirlerin mükelleflerinin vergi ödemeleri ne şekilde olacaktır? 65 Yaş üstü Gelir vergisi mükellefleri ve 65 yaş üstü meslek mensubu ve sözleşmesi olan müşterilerinin VD’ne verilmesi gereken TÜM beyannameleri ve bildirim..

What is the Exception in Rental Income in Turkey?

The amount 5.400 TL of rental income from house for the year 2019 is exempted from income tax. If persons, who gain rental income from house, obtain income less than the amount of exception that is established annually (exception amount 5.400 TL for the year 2019) are not required to be registered at the tax offices and not required to file a tax d..

Adi ortaklıklarda ortaklar işletmeye borç verebilir mi?

Adi ortaklıkta, ortak olan şirketlere verilen veya alınan borç nasıl muhasebeleşir? Adi ortaklık borç vermez. Şirket (Ltd/A.Ş.) ortağı/ortakları; ortak olduğu şirkete borç verebilir. Borcu alan şirket aldığı borcu 331 hesaba kaydeder. Ortakların şirketten aldığı borç ise 131 hesap da takip edilir. 131 hesaba adat hesaplaması yapılır. Yapılan hes..

Tüketici fiyat endeksi Nisan 2020’de bir önceki aya göre %0,85 arttı

Tüketici fiyat endeksi Nisan 2020’de bir önceki aya göre %0,85 arttı

Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan 2020 Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %10,94, aylık %0,85 arttı TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,66 artış gerçekleşti. TÜFE yıllık değişim oranlar..

Yurt dışı seyahatlerde personele verilen harcırahlarının tamamı gelir vergisinden istisna mıdır?

Yurtdışı harcırah: örnek olarak doğrudan gider değil harcırah yöntemini seçtim personele giderken günlük 40 Euro verdim. Harcırah kanunu bana 166 Euro gider yazabilirsin diyor ben sadece verdiğim harcırah kadar gider yazabilir miyim? Kanun size şu kadar harcırah verirsiniz demiyor. Bir günlük şu kadar tutardaki harcırah Gelir vergisinden İSTİSNA d..

Bir firmada 4a sigortalı olarak çalışan işletme sahibi için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir miyiz?

Vergi mükellefi olan bir kişi başka bir firmada 4a sigortalısı olarak çalışmaktadır. Çalıştığı firma çalışmayı durdurmuş ve kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmıştır. Bu durumda vergi mükellefi olan birinin 4a sigortalısı olarak kısa çalışma ödeneğine başvuru yapıldığında bağ kuru devreye girecek midir? KÇÖ kapsamında yapılan başvuru sonrası 4/ a..

Şirketlerin şubelerinde her konuda temsile yetkili bir kişinin olması zorunlu mudur?

İşletme hesabına göre defter tutan 2019 yılında açılan müşteriye 2019 yılının Eylül ayında kapanış yaptık. Bu müşteri kapanış yaptığımız ayda işletme esasına göre defter tutma hadlerini geçmişti. Şimdi 2020 yılının Mayıs ayında tekrar faaliyete başlamak istediğini söyledi. Bu kişi tekrar işletme defteri olarak mı faaliyete başlayacak yoksa bilanço ..