Maximum monthly real profit rate was realized in gold in Turkey

Maximum monthly real profit rate was realized in gold in Turkey

The Rates of Real Profits Created by Means of Financial Investment, April 2020 in Turkey Maximum monthly real profit rate was realized in gold (ingot) Gold (ingot) yielded the highest monthly real profit with the rates of 12.90% and 13.39% according to domestic producer price index (D-PPI) and consumer price index (CPI), respectively. Accordi..

What is Pre-Filled Income Tax Return System in Turkey?

Pre-filled income tax return system is a service, in which Turkish Revenue Administration prepare pre-filled tax returns by using data held from its data ware and submit online to the approval of taxpayers whose income composed of only wage, rental income, movable property income, other income and gains or several of them. Taxpayers who have renta..

İşten çıkarımların yasakladığı dönemlerde personel istifa edip çıkabilir mi?

17/04/2020 tarihinden sonra işçi işten çıkışını isteyebilir mi. İstifa şeklinde ile işçi çıkışı yapılır mı? İstifa işçinin irade beyanı olup işten çıkarma değildir. İşten çıkarmanın yasaklandığı dönemde istifa eden personeli işten çıkartabilir miyiz? İstifa işçinin irade beyanıdır işten çıkarma değildir. İstifasını yazılı alıp çıkışını yapabilir..

Aylık en yüksek reel getiri tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %13,39 oranlarıyla külçe altında oldu

Aylık en yüksek reel getiri tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %13,39 oranlarıyla külçe altında oldu

Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları, Nisan 2020 Aylık en yüksek reel getiri külçe altında oldu En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %12,90, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %13,39 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım ar..

Sokağa çıkma yasağı bulunan mali müşavirlerin kendilerinin ve mükelleflerinin beyannamelerinin ertelenmesi ile ilgili bir kuruma bildirim yapmalı mıdır?

65 üstü sokağa çıkma yasağına tabiyim. Dolayısıyla mücbir sebep kapsamındayım. Mükelleflerimin beyannamelerini mart dahil ileriki tarihlerde vereceğim. Mücbir sebebe dahil olduğumu herhangi bir kuruma bilgi vermem gerekiyor mu? 65 Yaş üstü meslek mensubu ve sözleşmesi olan müşterilerinin VD ne verilmesi gereken tüm beyannameleri ve bildirimleri (B..

İşten çıkarımların yasaklandığı günlerde personel evlilik ve emeklilik nedeniyle işten çıkabilir mi?

Bildiğiniz gibi bu dönemde (Mücbir Sebep- Covid-19) iş akitleri işveren tarafından sadece 29-İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile feshi dışında işçinin iş akdini sonlandırmaz. İşçi ise, sadece istifa durumunda iş akdini sonlandırabilir. İşçi SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı aldıysa bu du..

Kurumlar ve gelir vergisi mükelleflerinin geçici vergi oranı nedir?

2020 1. dönem geçici vergi oranı kurumlar vergisi mükellefleri için %20, gelir vergisi mükellefleri için %15 mi? KV için %22, GV için %15 KVK Geçici Madde 10 Bu Kanunun 32.nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan %20 oranı, kurumların 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemlerine (özel hesap dönemi tayin edilen kurumlar için ilgili yıl içind..

Nisan ayında nakdi ücret desteğine en fazla kaç gün üzerinden başvuru yapabiliriz?

Nisan ayında 30 gün ücretsiz izin kullanmış olan personeli SGK Covid19 ücretsiz izin girişi bölümünden bildirirken izin gün sayısı sormaktadır. Burada bu izin gün sayısı için 17.04.2020 tarihini başlangıç olarak alıp 14 gün mü yazacağız yoksa personel zaten bütün bir ay ücretsiz izinli olduğu için 30 gün mü yazacağız ve Sgk bildirgesinde hangi kod ..

Time and Form of Rental Income Declaration in Turkey

For the period January 1, 2019 – December 31, 2019; taxpayers should submit declarations concerning their income from immovable properties between the dates of March 01-31, 2020. It is possible to send the declaration via “Prefilled Income Tax Return System” on the internet. If non-resident taxpayers have tax represe..