Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde personellerin eksik gün sebebini ne seçmeliyiz?

Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlayıp geçmişte aldığı işsizlik maaşı sebebiyle KÇÖ ne hak kazanamamış bir kişi nakdi çalışma desteğinden faydalanabilir mi? 17.04.2020 sonrası üç ay için SGK uygulama sisteminden başvurup alabilirsiniz. Virüs salgınından dolayı 24 Nisan ve 2 Mayıs günleri normal çalışma zamanımız olup bu günlerde sokağa çıkamadı..

İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 azaldı

İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 azaldı

Dış Ticaret Endeksleri, Mart 2020 İhracat birim değer endeksi %2,5 azaldı İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde %3,0 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) %1,3, yakıtlarda %37,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %1,6 az..

Sokağa çıkma yasağı kapsamında özel izinle çalışılan günler normal mesai midir?

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cumartesi günlerinde özel izinle işçilerimizin bir kısmı çalışmaktadır. Çalışan işçilere mesai uygulanması gerekir mi? Çalışmayan işçilere ücret hesaplanması yapılmalı mı? Sokağa çıkma yasağı işyerinin izin alması halinde çalışanları için normal mesai olarak devam eder. Çalışmayanların nedenlerine göre uygulama deği..

The number of unemployed persons decreased by 502 thousand to 4 million 228 thousand persons in the period of February 2020 in Turkey

The number of unemployed persons decreased by 502 thousand to 4 million 228 thousand persons in the period of February 2020 in Turkey

Labour Force Statistics, February 2020 in Turkey Unemployment rate realized as 13.6% The number of unemployed persons aged 15 years old and over decreased by 502 thousand to 4 million 228 thousand persons in the period of February 2020 in Turkey compared with the same period of the previous year. The unemployment rate occurred as 13.6% with 1...

Examples Related to Rental Income Declaration in Turkey

Example 1: Taxpayer (A), living in Germany, leased out his flat in Ankara and obtained 20.000 € as rental income in 2019. He preferred the lump-sum expenses method and he has no other income to declare in Turkey. On the date of collection, buying rate for Euro announced by The Central Bank of Republic of Turkey is assumed as 6 TL. Incom..

Çalışanlarımız için ücretsiz izin desteğine ne zamana kadar başvuru yapmalıyız?

Ücretsiz izne çıkardığımız işçiler için ilk 7 günlük maaş için kısa çalışma ödeneğindeki gibi bir hesap yaparak bir bordroya bedel yansıtılmalı mıdır? Hayır. Nakdi ücret desteğinde 7 günlük yarım ücret uygulaması bulunmamaktadır. Kısa Çalışma ödeneği başvurusunda bulunduk henüz iş kur tarafından bir dönüş olmadı. Çalışanlarımızın KÇÖ şartlarını t..

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %4,7 arttı

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %4,7 arttı

Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Mart 2020 Ticari süt işletmelerince Mart ayında 878 bin 593 ton inek sütü toplandı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %4,7 arttı, Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,3 arttı. Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı or..

Kısa çalışma ödeneği başvurusundan vazgeçip ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir miyiz?

1-Kısa Çalışma Ödeneğinden vazgeçtiğimize dair iş kura e-posta atıp ücretsiz izin desteğinden faydalanabilir miyiz? 2-01.04.2020-16.04.2020 normal ücretsiz izin 17.04.2020-30.04.2020 tarihleri pandemi ücretsiz izin desteğinde eksik gün kodunu 29 mu yazacağız? 3-Ücretsiz izin ya da kısa çalışma ödeneği aynı dönemde raporlu personel var ise eksik g..