Emekli bayan vefat eden annesinin emekli maaşını alabilir mi?

Birden fazla emekli maaşı almak için yasalarca düzenlenmiş bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna göre: Eğer anne ve baba Emekli Sandığı’ndan emekli ise, ölüm tarihleri dikkate alınmadan hem eşten hem de anne ve babadan iki emekli maaşı alması mümkündür. Koca Emekli Sandığı’ndan emekli ise, anne ya da babası Bağ Kur’a..

2020 Nisan ayında kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptığımız personelin geçmiş aya ait satış primlerini bordroda nasıl gösterebiliriz?

1 Nisan’dan itibaren KÇÖ başlamıştır. KÇÖ’ye 45 saat üzerinden 45 saat başvurduğumuzdan Mart ayında oluşmuş satış prim ödemelerini bordroda nasıl göstereceğiz? Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24’üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir ..

Opera ve bale seyirci sayısı 2018-2019 sezonunda %10,0 arttı

Opera ve bale seyirci sayısı 2018-2019 sezonunda %10,0 arttı

Opera, Bale, Orkestra, Koro ve Topluluklar, 2019 Türkiye genelinde 2019 yılında Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne bağlı opera ve bale gösterisi 6 ilde yapıldı. Diğer taraftan, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 6 orkestra, 13 koro ve 9 topluluk faaliyet gösterdi. Opera ve bale seyirci sayısı geçen sezona göre %10,0 arttı Oper..

Genç nüfus oranının en yüksek olduğu il %23,9 ile Hakkari oldu

Genç nüfus oranının en yüksek olduğu il %23,9 ile Hakkari oldu

statistiklerle Gençlik, 2019 Türkiye nüfusunun %15,6’sını genç nüfus oluşturdu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2019 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin toplam nüfusu 83 milyon 154 bin 997 kişi iken 15-24 yaş grubundaki genç nüfus 12 milyon 955 bin 672 kişi oldu. Genç nüfus, toplam nüfusun %15,6’sını ol..

Koronavirüs güvencesiz istihdamda değişikliğe neden olabilir

Avrupa Birliği’ne bağlı istatistik ofisi Eurostat’ın yayınladığı verilere göre, 2019 yılında, 20-64 yaşlarındaki Avrupa Birliği (AB) çalışanlarının %2,3’ünün güvencesiz bir işi vardı, bu da çalışma sözleşmelerinin üç aylık süreyi aşmadığı anlamına geliyor. Toplam istihdamda yüzde olarak güvencesiz istihdamın payı, son on yılda, 2..

İşçi çıkarmanın yasak olduğu dönemlerde istifa eden personel herhangi bir evrak imzalamadan giderse personeli nasıl işten çıkartabiliriz?

KÇÖ alan ve kısmi çalışma yapılan işyerinde çalışan işçi istifa etti ve ibraname vb. hiçbir belgeyi imzalamadı. İşçi çıkarmanın yasak olduğu bu dönemde prosedür olarak ne yapmamamız gerekir? İstifa ispat edici bir belgeniz yok ise İşe gelmeme tutanakları ile 25/II işe devamsızlık nedeniyle çıkışını yapabilirisiniz. g) İşçinin işverenden izin almak..

Which services are not included in the subject of VAT?

According to the 1st and 6th Articles of the VAT Law, goods delivered abroad and services carried out and utilized abroad are not included in the subject of VAT. Calculating the cost of transaction not performed in Turkey over VAT or associating such transaction with any exception provision in the Law are not in question. Accordingly, – the..