İkinci el ticari araçların satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

Servis işi yapan bir mükellefim oto galeriden kamyonet aldı. Oto komisyoncusu firma araç bedeli olarak 100.000 TL olarak fatura etti. Ancak faturada KDV hesaplamamıştır. Uygulama KDV kanununda doğru mudur? Oto galericinin düzenlediği fatura hatalıdır. Faturada %18 KDV hesaplaması gerekir. Müşteriniz de aracını satması durumunda %18 KDV uygul..

Yurt dışındaki firmaya Türkiye’de aldığı hizmetler için düzenlenen faturada KDV hesaplanmalı mıdır?

Belçika’da yerleşik bir firmaya denizyolu ile katran ihracatı yapmaktayız. Limanda maliyetine katlandığımız nakliye, lojistik, gümrükleme, sigorta, ürün yüklemesi için pompa tutma ve temizlik hizmeti, güvenlik ekipmanları, tehlikeli madde güvenlik danışmanı ile denetim, tehlikeli ürün hazırlama veri raporu, depo pompa ve ekipman giderlerini, ..

Nakdi ücretsiz izin desteği başvurusu için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmak gerekiyor mu?

İş yerimizde 6 aydır, son üç yıl içinde 650 gün sigortası olan personelimiz için kısa çalışma koşullarını sağlanmasına rağmen, kısa çalışma ödeneğine başvurmadan nakdi ücret desteğine başvuru yapılsa kanuna aykırı bir durum ortaya çıkar mı? Kişi kısa çalışma ödeneğine başvurmadan da nakdi ücret desteğine başvuru yapabilir. 7244 sayılı kanunda bun..

Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkette gider olarak yazabilir mi?

Anonim şirket ortakları, yönetim kurulu başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin masrafları ile ilgili şirketlerin aktifine kayıtlı olmayan araçların, kendilerine ait araçlarının masraflarını şirketten belgelerini ibraz ederek alabilirler mi? Bu belgelerin kayıtlarının muhasebesel açıdan durumu nasıl olur? Bir de bu kişilerin şirketteki işleriyle ilgil..

KÇÖ farkını işveren ödeyebilir mi?

şyerimiz İşkur’un KÇÖ uygulamasından yararlanmaktadır. Ancak işverenimiz inisiyatif olarak KÇÖ den eksik olan tutarı personel ödüyor. Hiç çalışmayan personellerimiz için ilk ayda 7 günlük primi işveren ödediği için tamamlamayı SGK’da gösterebildik. Ancak Mayıs ayında hiç gelmeyen personelimizin bordrosunda prim günü olmayacağı için arad..

Binek araçlara ait KKEG’leri hangi hesapta takip edebiliriz?

2020 yılından itibaren binek araç giderlerinin %30 gider gösterilmemesi ile ilgili olarak 760 hesapların altında ayrıca KKEGolarak takip ettiğimiz araç giderleri hesabını geçici vergi dönemlerinde 689 hesaba devri gerekli mi? Direkt 689 hesapta takibi yapılsa mevzuat açısından bir sorun oluşturur mu? KKEG 700’lü hesapların altında da takip e..

Nevi değişikliği yapan e-Fatura mükellefleri ne zamana kadar eski unvanları ile e-fatura düzenlemeye devam edebilir?

900.000 TL değerindeki faturayı e-fatura olarak nasıl düzenleyeceğim? E-fatura mükellefiyseniz fatura düzenleme usul ve esaslarına göre e-fatura ekranlarından; fatura düzenleyeceğiniz mükellefte e-fatura mükellefiyse düzenleyebilirsiniz. Çalışmakta olduğumuz işletmelerden bir tanesi tür değişikliği yaparak limited şirketken anonim şirket oldu. Ge..