Sofra tuzlarının satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

Fastfood sektöründe bir firmayız. Şubelerimizde müşterilerimize tek kullanımlık olarak verdiğimiz tuz (mini tek kullanım paketi) tedarikçimiz bize 18% KDV ile fatura ediyor. Depomuzdan bu ürünü 8% ile müşterimize satışını yapıyoruz. Tedarikçimizi uyardığımızda biz 18% KDV ile fatura ediyoruz diye itiraz ediyor. Hangimizin yaptığı doğru? 2007/13033..

Gayrimenkul satışlarında KDV oranları nelerdir?

İkinci el gayrimenkul alım satımıyla uğraşan mükellefin, İcradan aldığı daire için ödediği katma değer vergisini maliyete gider olarak yazıyoruz. Peki sattığı zaman KDV oranı %1 olarak mı hesaplayacağız. Ayrıca işyeri satışlarında da KDV oranı %1 olarak mı hesaplayacağız? Gayrimenkul ticareti ile uğraşan mükellef icraya ödediği KDV’yi indiri..

Haziran ayında ücretsiz izin desteğine kaç günlük başvuru yapabiliriz?

Covid-19 ücretsiz izin giriş ekranında haziran ayı için ücretsiz izin gün sayısı ne olmalıdır? Nakdi ücret desteği, bir ay içerisinde en çok 30 gün olmak üzere ödeme kanalları yoluyla işçinin kendisine ödenir. Haziran ayına ait ücretsiz izin girişleri covid-19 giriş ekranından 30 gün mü olmalıdır? Nakdi ücret desteği, bir ay içerisinde en ç..

Emeklilik sebebiyle işten çıkan birisine ihbar tazminatı ödenir mi?

3.600 prim günü ve 15 yıl hizmet süresi şartlarını yerine getirmiş bir çalışan için işverenin ihbar tazminatı sorumluluğu var mıdır? Kısmen dahi olsa emeklilik söz konusu olunca ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bir mükellefimiz eşi ile birlikte çalışmaktadır. Eşi yanında sigortalı çalışmaktadır. Maaşı bankaya her ay düzenli yatmakta olup fi..

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %21,0 azaldı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %21,0 azaldı

Perakende Satış Endeksleri, Nisan 2020 Perakende satış hacmi yıllık %19,3 azaldı Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi (2015=100) 2020 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %19,3 azaldı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %36,7, otomotiv yakıtı satışları %20,1 azalırken, gıda, içecek ve tütün satışları %12,5 art..

İşten çıkarımların yasaklandığı tarihten önce ihbar bildirimini yaptığımız personelin işten çıkışı yapabilir miyiz?

İhbar bildirimi 17.04.2020 tarihinden önce yapılan işçinin çıkışı 30.04.2020 tarihinde yapılmıştır. İhbar süresinin işçi çıkartma yasağının yürürlüğe girdiği tarihten sonraya denk gelmesi, işçi çıkışının yapılmasına engel midir? Bu durumda herhangi bir cezai durum söz konusu olur mu? Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer ..

Aktife kayıtlı binek otomobillerin satışında düzenlenecek fatura KDV oranı ne olmalıdır?

Şirket demirbaşında kayıtlı binek araçların satışı yapıldığında kdv oranı alış ve satış arasındaki fark üzerinden mi hesaplanacaktır? KDV özel matrah şekilleri uygulanacak mıdır? Şirketler, Aktiflerinde kayıtlı binek aracın satışında Satış bedelinin tamamı üzerinden %1 KDV hesaplar. İKİNCİ EL Araç ticareti yapanlar vergi mükellefi olmayanlar..

Personele yapılan ayni yardımlar Sgk primine ve vergiye tabi midir?

Firmamız çalışanlarına anlaşmış olduğu marketten yardım amaçlı şahısların market kartlarına bir bedel yüklemektedir. Market faturayı firmamız adına düzenlemektedir. Bu konu ile ilgili yüklenen meblağlar prim ve vergiye tabi midir? Sgk denetimlerinde nelere dikkat etmektedirler? SGK Müfettiş ve Denetmenlerinin büyük çoğunluğu, yaptıkları denetim ve..