Huzur hakkı ödemeleri bordroya dahil edilir mi?

Anonim Şirkette hissedar olan 3 kişi aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi.  Şirket, bu kişilere “Huzur Hakkı” ödeyecek (A: 20.000-TL / B: 40.000-TL / C: 60.0000-TL (net).  Bu kişiler için “Bağ-Kur” primi ödenecek.  Huzur Hakkı, Ücret bordrosunda sadece Gelir Vergisi ve Damga Vergisi mi kesilecek?  Bor..

Toptan ve perakende balık teslimlerinde uygulanacak KDV oranı nedir?

Balık halinden yapılan balık alımlarında KDV 1%. Balık halinden yapılan alışverişler dışında yapılan bu ticaretten sonraki halkalarda KDV % 1 mi 8% mi olur?  Toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların bunlar tarafından gerçek usulde KDV mükelleflerine tesliminde KDV ..

Dergi satışlarında KDV oranı nedir?

Yönetmekte olduğumuz Vakfımıza bağlı iktisadi işletme sağlık dergisi basımı yaptırıp üyelerine satışını yapmaktadır. Dergilerin bir kısmı da ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Dergi satışında KDV oranı kaç olmalıdır? Basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV istisnasına ilişkin en son yapılan düzenleme 22 Şubat 2019 tarih ve 30694 sayılı Resmî Gazetede ..

SMMM’ler iş yerinde kullanmak için aldıkları binek otomobile ait kredinin faizlerini gider olarak kayıtlara alabilir mi?

Mükellefimiz mimarlık ofisi sahibi olan bir serbest meslek erbabıdır. İlgili mükellefin faaliyeti ile ilgili kullanmış olduğu kredinin faizlerini indirim konusu yapabilir mi?  Gvk 68. Maddede belirtilen mesleki giderler arasında kredi faizi yer almamaktadır. SMMM faaliyeti sürdürmekteyim ve 2019 Aralık ayında bir binek araç satın aldı..

Değerli Konut Vergisinde matrah nedir?

Değerli Konut Vergisinin konusu nedir? Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan 29 uncu maddeye göre belirlenen bina vergi değeri 5.227.000 Türk lirasının üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabidir. Değerli Konut Vergisinin konusuna giren ‘‘mesken nitelikli taşınmaz’’ kavramı nedir? Değerli k..

İhracat işlemlerinde KDV ve ÖTV İadesi

11 Şubat 2021 İhraç ettiğiniz ürünün üzerindeki KDV ve ÖTV’nin, ihracatın gerçekleşmesinden sonra size iade edilmesi mümkündür. Mali mevzuatta “vergi istisnası” terimiyle ifade edilen bu uygulama maliye ve gümrük idarelerinin işbirliğiyle yürütülmektedir. İhracattan doğan vergi iadesini alabilmeniz için öncelikle fiili ihracatı..

Gümrük İhracatında Kırmızı Kod ne anlama gelmektedir?

Gümrük işlemlerinizi yaparken ilk olarak gümrük idaresine detaylı bir bildirimde bulunursunuz. “ Gümrük Beyanı” olarak adlandırılan bu bildirim konusunda ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız. Siz bu bildirimi yaptıktan sonra, gümrük idaresi yaptığınız gümrük beyanının doğruluğunu kontrol edecek; gerek görmesi halinde eşyanızı mu..