Mali müşavirler kredi kartı ile tahsilat yapabilir mi?

Türmob E-Tahsilat sisteminden müşterilerimizden ücretini nakit olarak veremeyenlerden kredi kartı ile tahsilat yapabilir miyiz bir sakıncası var mıdır? Kredi Kartı sistemi ile tahsilat yapabilirsiniz. Nakit seçeneği işaretlenmesine rağmen KK ile tahsilat sorun olmaz. Mali müşavir olup bürosu olan kişi Açık öğretim işveren ve işveren vekili için i..

Yönetim kurulundaki üyelerin değişikliği için yönetim kurulu kararı alıp tescil ettirmeli miyiz?

Firmamızın esas sözleşmesinde 8 adet yönetim kurulu üyesi olma şartı bulunmaktadır. Bu sebeple YK üyesi 8 kişidir. Ana sözleşme değişecek ve en az 1 üyeden oluşur olarak güncellenecek ve daha sonra yönetim kurulu üyeliğinden 4 kişi istifa edecektir. Üye sayısının 8’den 4’e düşmesi ile yönetim kurulu tekrar baştan seçilmeli midir? Esas ..

23 Haziran’da kısa çalışma ödeneği biten bir personel için nakdi ücret desteği alıp temmuz ayında tekrar kısa çalışma ödeneği alabilir miyiz?

Kısa çalışma süresi 23.06.2020’de biten işyerimiz var. Cumhurbaşkanlığı kararı ile 01.07.2020’den itibaren kısa çalışma 1ay uzatıldı. 23.06.2020-30.06.2020 tarihleri arasında 7 günlük SGK primi işveren tarafından ödenecek mi? 23.06.2020-30.06.2020 tarihleri arasında 7 günlük pandemi ücretsiz izin diye gösterilebilir mi? Bu süreler için..

Kısa çalışma ödeneği alan personelimiz bağlı bulunduğu İŞKUR müdürlüğünden nakil olursa bildirim yapmalı mıyız?

Mükellefimiz olan firmamızın Bayrampaşa’da şubesi bulunmaktadır. Bu şubede bir çalışanımız mevcuttu. Kısa çalışma ödeneği için Bayrampaşa İŞKUR’a gerekli başvuru işlemlerini yaptık. Olumlu sonuçlandı ödeneğimizi aldık. Fakat Bayrampaşa da bulunan şubemizi kapattığımız için nakil olarak işçimizi merkeze SGK girişini yaptık. Bu durumda me..

Mücbir sebep kapsamında ertelenen SGK primlerinde %5’lik indirim kalkıyor mu? Ertelenen SGK primleri gider olarak yazılabilir mi?

SGK ödemeleri için pandemi dolayısıyla mücbir sebepten yararlanıyoruz. Temmuz sonunda mart-nisan-mayıs primlerimizi ödeyeceğiz. SGK sayfasına girdiğimizde BORÇ DÖKÜMÜNDE 05510 sayılı kanundan doğan %5 indirimlerin düşülmediği görünüyor. Mücbir sebepten dolayı bile olsa bu indirim ortadan kalkıyor mu? Mücbir sebep dolayısıyla ertelenen primlerin %5..

İkameti yurtdışında olan yabancı uyruklu yönetim kurulu üyeleri çalışma izni almak zorunda mıdır?

Libya vatandaşı bir gerçek kişi tek ortaklı bir A.Ş. Kurmak istiyor. Çalışma izni almak için 100.000 ödenmiş sermaye ve 5 Türk çalışan olması gerekiyor diye biliyorum. Türkiye de oturma izni var ve altı ayda bir vize yeniliyor. İkameti yurtdışında olan anonim şirket yönetim kurulu üyeleri çalışma izni olmadan şirketi yönetebilir mi? Yönetebilir ise..

30 Haziran tarihinden sonra yapılan kısa çalışma ödeneği başvuruları değerlendirmeye alınır mı?

Kovid-19 sebebiyle kısmi çalışma faydalanma son müracaat tarihi ve faydalanma tarihi nedir? 30.06.2020 de yapılan müracaatımız kabul edilmemiştir. Bununla ilgili bir tebliğ maddesi hakkında bilgi alabilir miyim? 30.06.2020 tarihine kadar müracaat yapılmalıdır. 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişiklikler..

Mali müşavirler pandemi dolayısıyla Resmi Gazete’deki asgari ücretler üzerinden indirim yapabilir mi?

Lokanta işleten Limited Şirket ile muhasebe işlemleri için görüşme yaptığımızda asgari tarifedeki ücretimiz yüksek geldi. Pandemi sebebi ile cirosunun yarı yarıya azaldığını söyledi. Pandemi sürecinde Asgari Tarifeden daha düşük muhasebe ücreti ile anlaşma yapabilir miyim? Ücret tarifesi Her yıl Maliye Bakanlığınca açıklanır. Yapılacak İndirimler ..

İhracattan doğan KDV iadesi hangi hesapta takip edilmelidir?

İhracat yapılan bir firmada iade KDV bildirimi yapılmadığı için düzeltme beyannamesi verilmiş. Devreden KDV rakamı düzeltme sonrası değiştiği için aradaki fark hangi hesap da takip edilir? İade hakkı doğmuş ise 136 hesap kullanılır. Bir Kişi 2019 yılı mart ayında Türkiye’de bir şirketin çalışanı olarak Fransa’da görevlendirilmiştir. T..