Temmuz ayına ait muhtasar beyannamesi hangi sistem üzerinden verilecektir?

1 Temmuzdan itibaren eğer bir erteleme olmazsa muhtasar beyannameleri yeni şekilde verilecek. Sormak istediğim çalışanı olmayan firma için yine muhsgk birleştirilerek verilen 1003a formatındaki beyannamemi verilecek sadece vergi bilgileri girilerek, ya da 1003a dışındaki bir format mı kullanılacak? Çalışanı olmayan elbette birleştirilmiş beyanname..

Öğrencilere yapılacak ücret iadelerine istinaden düzenlenecek gider pusulalarında stopaj hesaplanmalı mıdır?

Peşin ödeme yapan ve yurtta kalan öğrencilere kalmadıkları dönem için iade kısmını sormuştum ve gider pusulası kesmem lazım olduğunu söylemiştiniz. Ancak gider pusulasında stopaj olacak mı ve BA da bildirecek miyim? Gider pusulasında Gelir vergisi stopajı olmaz. 5.000 TL’nin üstündeki Gider pusulası B formunda bildirilir. Şirketimize bir şa..

Ciro primlerini hangi hesapta takip edebiliriz?

Mal sattığımız firmadan, bu ay mal alışı yaptık. 120 hesapla beraber 320 hesapta açarak işleme aldım. Firma 120 Bakiyede oluşan rakamı firma 320 hesapla mahsup ettiğini ve bizim ona borcumuz olduğunu söyledi. Bu durumda Yapacağım bir kayıt 320-Satıcılar 65.352, 120-Müşteriler 65.352 eklinde midir? Yaptığınız Muhasebe kaydı doğrudur. Şirketimiz 31..

Vefat eden bir mükellefin işletmesi miras yolu ile vasilerinin üzerine geçerse defter beyan sisteminde nasıl bir işlem yapılmalıdır?

Vefat eden mükellefimin işletmesi miras yolu ile muvafakat name alınarak oğlu üzerine geçti. Defter beyan uygulaması nasıl olmalıdır? Vefat eden kişinin mükellefiyeti kapatılır. İse devam edecek varis adına mükellefiyet tesisi ettirilir ve Defter beyan sistemine kayıt yapılır. Bürokratik işlemler için VD ile görüşünüz. Dis hekimleri dişçilik faal..

Başkasına ait ticari araçla hizmet veren bir kişinin sigorta girişi araç sahibi tarafından mı yapılmalıdır?

Başka bir firmanın araçları ile yük ve mal taşıma işi yapan bir müşterim, kendi firması üzerinden sözleşme yoluyla şoförlük hizmeti olarak fatura kesip hizmet vermesi mümkün mü yoksa araçların sahibi olan firmada SGK’lı olarak çalışması mı gereklidir? Şoförlük hizmeti verecek olan kişinin bu hizmeti vereceği firmada sigortalı bildirilmesi ge..

Tapudan satışı yapılan dairelerin faturası kaç gün içerisinde düzenlenmelidir?

Müteahhit firma 24.06.2020 tarihinde tapudan satış yapmıştır. Faturayı bugün tarihli düzenleyebilir miyiz? Fatura Tapu tarihinden itibaren 7 gün içinde düzenlenmesi gerekir. Bir müşterimize 5 yıl süreyle bir yazıcımızı kiraladık ve sözleşme imzaladık. Müşteri 4. yılda tazminatı ödeyip caymak istiyor. Yalnız sözleşme gereği kiraladığımız demirbaşı..

Ürünlerini plastik poşet ile teslim edenler gekap beyannamesi verecek midir?

Firmamız perakende hazır giyim satışı yapmaktadır. Ürünlerimizi naylon poşet ile değil kâğıt poşet ambalaj ile müşterimize vermekteyiz. Bunlar poşet beyanına dahil olacak mı? Plastik, kâğıt-karton, cam, metal, tekstil, kompozit vb. malzemeden üretilmiş ambalajlı ürünleri (alkollü alkolsüz içecekler, yoğurt, peynir ve diğer hayvansal gıdalar ile he..