Temmuz ayında kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya devam etmek için ne yapmalıyız?

Haziran ayının ortasında kısa çalışma ödeneği biten ve kalan günleri nakit ücret desteğine başvuran işyeri için eksik gün nedeni 27 mi yoksa 29 mu olmalıdır? 29 kod olarak bildirmelidir. Sayın danışman 17.03.2020-17.06.2020 tarihleri arasında kısa çalışma uyguladık firma hala açılmadı. Haziran ayı için 16 günlük kısa çalışma ödeneği ve kalan süre..

Plastik bidonlar ve plastik kap ile satış yapan firmalar GEKAP beyannamesi bildiriminde bulunmalı mıdır?

Temizlik (dezenfektan, parlatıcı, sıvı sabunlar vb.) malzemelerinin satışını yapan firmamız, bunları GEKAP uygulamasında birincil ambalaj olarak kabul edilen plastik bidonlar ile satışını yapmaktadır. Bu bidonlar gekap kapsamında beyan edilmeli midir? Plastik bidonlar için gekap beyannamesi verilecektir. Beyannamede belirtilen adet ve tutara göre ..

Mart ayında kapanan bir firmanın GEKAP beyannamesi kapsamına giren işlemleri beyan edilmeli midir?

Mart ayı sonu itibariyle kapanışı yaptığımız şahıs firması için gekap vermeli miyiz? Gekap 6 aylık olmasından dolayı beyan veremedik. 0cak-Mart arası gekap ile ilgili beyanı gerektiren işlem varsa verilmesi gerekir. İşlem yoksa boş verilir. Diş ile ilgili protez vb. malzemeler üreten bir laboratuvar firmamız var. Bu ürünleri sevk ederken bir takı..

Emeklilik nedeniyle işten çıkış işlemi yasak kapsamına girer mi?

2020 Haziran ayı ile ilgili bildirgelerimizi hazırlayacağız. 16/03/2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nca kapatılan ve 16/06/2020 haziran ayında kısa çalışma ödeneği biten ve kapalı olan şirketimizle ilgili 01.07.2020-30.07.2020 tarihini kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Arada 14 gün boşluk oluşmuş oldu. İŞKUR’daki mem..

Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı

Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı

Hanehalkı Yurt İçi Turizm, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2020 Yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 6 milyon 781 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir öncek..

Kamu ihaleli işlerde %5’lik sigorta teşviki var mıdır?

A firması Kamu kurumundan ihaleli aldığı (Mal teslimi) 42.000.000 TL’lik işin tamamını 41.000.000 TL’ye B firmasına yaptırıyor, B firması kendi fabrikasındaki sigortalı işçiler ile bu işi yapıyor ve A’ya teslim etmektedir. A firması işin tamamını dışarıya yaptırdığı ve karşılığında malzemeli işçilik faturası aldığı için SGK’..