Vefat eden bir mükellefin işletmesi miras yolu ile vasilerinin üzerine geçerse defter beyan sisteminde nasıl bir işlem yapılmalıdır?

Vefat eden mükellefimin işletmesi miras yolu ile muvafakat name alınarak oğlu üzerine geçti. Defter beyan uygulaması nasıl olmalıdır? Vefat eden kişinin mükellefiyeti kapatılır. İse devam edecek varis adına mükellefiyet tesisi ettirilir ve Defter beyan sistemine kayıt yapılır. Bürokratik işlemler için VD ile görüşünüz. Dis hekimleri dişçilik faal..

İnternet üzerinden satılan Gümüşler için düzenlenecek faturada KDV oranı ne olmalıdır?

İnternetten gümüş takı satışı yapan müşterimiz gümüşü saf olarak KDV’siz alıp kolye vs. gibi takılar yapıp internetten satmaktadır. Fatura düzenlerken KDV oranı ne olmalıdır? Saf gümüş dışındaki işçilik kısmı için %18 KDV hesaplanır. Organize sanayi bölgesi katılımcılara düzenlediği su faturalarında atık su KDV oranının %18 olarak yansıtmay..

Ambalaj malzemesi üretenler Gekap beyannamesi kapsamında mıdır?

Rulo karton üretimi ve satışı rulo karton hazır alış ve satışı yapan firmam var GEKAP kapsamında mıdır? Karton kutu ve koli imal edenler değil kullanalar gekap beyannamesi verecektir Kimyasal üretimi yapan firmam dışarıdan almış olduğu plastik kaplara kimyasal ürünleri koyup müşteri teslim etmektedir. Gekap beyannamesi vermeli midir? Gekap beyan..

Muhasebeciler Gekap beyannamesi kapsamında mıdır?

Mükellefiyet kapanışı halinde gekap mükellefiyeti kapanışı da yapılacak mıdır? Mükellefiyet kapanınca her beyan çeşidi de kendiliğinden kapanır. Bazı meslektaşlarım muhasebecilerinde poşet beyannamesi vermesi gerektiğini söylüyor. Böyle bir durum var mı? Muhasebeciler mal satmıyor. Hizmet satıyor. Gekap beyannamesi vermezler. Söylentiye göre işl..

Taksi ve Dolmuş plakası satışları gelir vergisinden istisna mıdır?

Bilançoya tabi şahıs firması üzerine kayıtlı ticari taksi plakasını satmıştır. Bildiğim kadarıyla ticari taksi plakası satışından elde edilen gelir vergi matrahına tabi tutulmaz. Ancak 10 yıl önce alınıp şimdi satılan plakanın satış kaydını yapınca (muhasebe kaydını) kar çıkacak. Bu karı geçici vergi ve yıllık beyanda nasıl hangi satıra yazarak mat..

Düzenlenen E- irsaliye iptal edilebilir mi?

E-irsaliye mükellefim var 01.07.2020 tarihinde e irsaliye kesmeye başladı. Kesmiş olduğu e-irsaliyeyi iptal etmek istiyor. Fakat karşı taraf e irsaliye mükellefi değil nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir? e-İrsaliye belgesinin iptali söz konusu değildir. Bununla birlikte malın fiili sevkinden önce, malın muhteviyatının ya da alıcının hatalı ol..

Plastik poşet üretimi yapan firmalar gekap beyannamesi vermeli midir?

Plastik poşet üretimi yapan mükellef gekap beyanı vermesi gerekiyor mu? Satışı yaptığı ürünleri kâğıt kolilere koyup satan firma gekap beyanı verecek midir? Plastik poşet üretimi yapan mükellef gekap beyanı vermez. Plastik poşeti nihai tüketiciye satan mükellef gekap beyanı verir. Karton koli için beyan verilecektir. Cep telefonu kılıfı satışı ya..

Toptan ve perakende lastik, akü alımı ve satımı yapan firmalar gekap beyannamesi vermeli midir?

Oto lastik alım satımı yapan bir mükellefim var. Belirli markaları ana bayilerden alıp satıyor. Faturalarda gekap bedeli yansıtılarak geliyor. Kendisi satarken gekap bedelini son tüketiciye yansıtmıyor. Ayrıca akü satışı da yapmaktadır. Gekap beyannamesi verme zorunluluğu var mıdır? Lastik üreticisi veya ithalatçısı GEKAP beyannamesi verecektir. T..