Ağustos ayında nakdi ücretsiz izin desteğinden faydalanabilir miyiz?

Ağustos ayında nakit ücret desteğinden yararlanmaya devam edebilir miyiz? Ağustos ayı için ücretsiz izin yapan bir mükellefim var. 8 personel ücretsiz izin fakat 1 ağustosta personel girişi oldu ağustos ayı için eski personelden 6’sını halen ücretsiz izne çıkarmış durumdadır. Personel girişi olduğu için yine de 6 personel ücretsiz izin deste..

Tabldot hizmetlerinde KDV oranı yıl sonuna kadar ne oldu?

Tabldot yemek işi yapan mükelleflerim var. KDV oranı %1 mi olmalıdır? Tabldot yemek üreten yerler ile ilgili olarak kararda özel bir belirleme yok. İndirimlerden yararlanacak olanlar aşağıdaki sayılanlar ile sınırlı olduğu görüşündeyiz. Konu hakkında gib den görüş alınız. “YEME, İÇME HİZMETLERİ: Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay oca..

Satışı yapılan ayakkabıların üzerine sarılan jelatinler için gekap beyannamesi vermeli miyiz?

Ayakkabı makinelerinin imalatını yapan firma ayakkabı makinalarını satışında çizilmesin diye jelatinleyip satışını yapmaktadır. Gekap mükellefi midir? Jelatin streç gibi ambalaj malzemesi Gekap kapsamındadır. Havuz temizleme kimyasal maddeleri ithalat ve toptan satışını yapan firmamız ithal ettiği kimyasal maddeleri dışarıda yaptırdığı ve satın a..

Kısa çalışma ödeneğinden ağustos ayında faydalanmaya devam etmek için İŞKUR’a bildirim yapmalı mıyız?

İşten çıkış yasağı kapsamında 5-Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi nedeniyle sözleşmesi biten personeli 5 nolu koddan çıkış yapabilir miyim yoksa bu kod yasak mı? 5 kod Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi fesih yasağı kapsamında değildir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan bir şirketimizde 04.08.2020 tarihinde bir çalışanımız is..

Tehlikeli işler sınıfında yer alan iş yerimizde genç işçi çalıştırabilir miyiz?

Elektrik malzemeleri montaj işinde 05.01.2004 doğum tarihli bir kişiyi SGK’lı olarak işe alabilir miyiz? On sekiz yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile on beş yaşını tamamlamış, ancak on sekiz yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, on dört yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim..

Beyannamelerini kendileri gönderen firmalar muhtasar prim beyannamesi bildirimi için vergi dairesinden ayrıca şifre almalı mıdır?

Temmuz beyannameleri muhtasar Sgk birleşmiş şekilde verilecek. Daha önce beyannamelerini kendi adı ve şifresiyle veren mükellefler muhsgk verebilmesi için bir işlem yapmaları gerekli mi? MUHSGK 1003A formatı ile kendi şifrelemelerini kullanarak verebiliyorlar mı? Beyanname ve bildirim göndermek üzere GİB den şifre almış olan mükellefler muhsgk bey..

Yıllık kirasını 31 Temmuz’dan önce yapan işletmeler stopaj ödemesini hangi oran üzerinden hesaplamalıdır?

Önceki tarihlerde toplu ödenen kiralarda Stopaj iadesi alınacak mı? Bir yıllık kirasını 31.07.2020 tarihinde önce ödeyen işletme bütün yıl boyunca stopajını %20 olarak mı beyan etmelidir? Temmuzdaki kiralarda hangi oranın uygulanacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Ödeme tarihi mi dikkate alınacak yanı kanun 31.07.2020 tarihinde yasalaştığı için ..