Opsiyon sözleşmeleri nedir? Opsiyon Primi Nedir?

Opsiyon sözleşmeleri nedir? Opsiyon sözleşmeleri, belirli bir miktardaki varlığı (fiziksel emtia veya finansal varlık) belirli bir fiyattan gelecekte belirli bir tarihte satın alma veya satma hakkı sağlayan sözleşmelerdir. Opsiyon primi nedir? Opsiyon sözleşmelerinde, satın alma veya satma hakkını alan tarafın bu hakkı satan tarafa yaptığı ödeme..

Swap İşlemleri nedir? Para Swapı Nedir? Faiz Swapı Nedir?

Swap işlemleri Swap, iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve/veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. Para swapı Para swapı işlemi, tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli miktardaki para birimlerini değiştirmek suretiyle gerçekleştirdikleri bir işle..

www.gib.gov.tr adresinde e-İşlemler bölümünde e-Beyanname bölümünden veya https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html adresinden indirilebilir.

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Nedir? Nasıl Gönderilir?

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, vergi kanunlarına göre verilmesi gereken muhtasar beyanname ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesinin birleştirilerek, kesilen vergilerin matrahlarıyla birlikte sigortalın..

Büro tescili olan mali müşavirler ticari faaliyette bulunabilir mi?

Büro tescil belgeli kayıtlı mali müşavirim ticari faaliyette bulunabilmek için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi almak istiyorum. Ticari faaliyet yaparsam kapattığımda tekrar mali müşavirlik yapabilir miyim? Açtığım işyerinin muhasebesi ve vergi dairesi işlemlerinin yapabilir miyim? Serbest çalışan meslek mensupları ticari faaliyette de bul..

Kuyumcular e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmalı mıdır?

Kuyumcu bir mükellefim var. Alış faturası geldi 450 bin TL. Belge kâğıt, e-arşiv değil (kıymetli maden satış belgesi) olarak düzenlenmiş bunun e arşiv den kesilmesi gerekiyor mu. Kuyumcu mağazaları da 5.000 TL ve üstü faturaları e-arşiv kesmek zorundalar mı? 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında düzenlenen işletme ruhsatı/sertifi..

Kısa çalışma ödeneğinden dönen prim borcu olan firmalar SGK teşvikinden faydalanabilir mi?

Kısa çalışma sonlandırılıp normal çalışmaya geçildiğinde SGK tarafında işverenlere teşvik uygulaması başladı. Sormak istediğim kısa çalışmayı sonlandırınca bu teşvikten yararlanmak için bir başvuru gerekiyor mu? Yoksa otomatik olarak mı faydalanıyoruz. Bir de SGK’ya prim borcu olanlar için de geçerli bir teşvik mi borcumuz varsa bu teşvikten ..