E-fatura yerine kâğıt fatura kesilirse KDV’yi indirebilir miyiz?

e-Fatura kesilmesi gerekirken kağıt fatura kesilmiş olması durumunda bu kağıt faturanın KDV indiriminde kullanılması KDV iadesini engeller mi? e-Fatura kullanıcılarının birbirlerine e-fatura düzenlemesi zorunludur. Bu zorunluluğa uymayan mükellefler VUK ceza hükümlerine tabidir. Mevzuat birimlerinden alınan görüşler doğrultusunda düzenlenen kağıt ..

Ev hizmetlerinde çalışan personeller kıdem tazminatı alabilir mi?

Bir mükellefime evinde çalışan yardımcısı için 2013 yılında SGK dosyası açtık APHB bildirgelerini vermekteyiz. Bu dosyayı EK9 a çevirmemiz halinde, işten çıkarma durumunda Tazimat ödemek zorunda kalır mıyız? Ev hizmetlerinde ek 9 kapsamında çalışanların kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Firmanın ortalama kişi sayısı 1 kişi temmuz ayında 2 ta..

Aylık olan muhtasar ve prim beyannamelerini 3 aylığa nasıl çevirebiliriz?

Muhsgkda işçinin eksik gün nedenlerinde 28 ve 29 Pandemi ücretsiz izin kodları yok. Temmuz ayı için işveren sisteminden giriş yaptığımız ve İŞKUR’dan ödemeleri yapılan işçilerin eksik gün nedenini nasıl gireceğiz. BDP programımız güncel. Ayrıca eksik gün nedeni 01 istirahat olmadığı halde istirahat halinde çalışmamıştır ibaresi evet veya hay..

Bedelli askerlik yapan personellerimizi ücretsiz izinde gösterebilir miyiz?

Bedelli askerlik yapacak olan bir çalışanımızın çıkış işlemini yapmadan ücretsiz izin vermemizde herhangi bir yasal engel var mıdır? Ücretsiz izin işçi ile işveren arasında yazılı ve imzalı olarak düzenlenmişse işçinin bu izne çıkmasında hiçbir yasal engel bulunmamaktadır. 11 Ağustos’ta bir işçimiz iş kazası geçirdi 25 Ağustos’a kadar..

Aracı kuruluş varantları nedir? Yatırımcısına hangi imkanları sağlar?

Aracı kuruluş varantları nedir? Aracı kuruluş varantı, elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı, aracı kuruluşlarca ihraç edilen menkul kıymet niteliğindeki ..

Mali müşavirler isim ve logo tescili yapabilir mi?

Muhasebe bürom için web sitesi tasarlamak istiyorum. Bu sitede güncel kanunlar ve mevzuatlar paylaşılacaktır. Bu reklam yasağına girer mi? Bir de bürom için logo kullanmam da mevzuata aykırı bir durum oluşur mu? Sakıncası yoktur. Yapabilirsiniz. Ofis açtığımız zaman, “serbest muhasebeci ve mali müşavirlik” ifadesine ilave olarak koyac..