Mali müşavirler temmuz ayına kâğıt makbuz düzenleyebilir mi?

E-SMM makbuzlarında 1-7 Temmuz tarihleri arasında kesilen kâğıt makbuzlar kabul edilebilir mi? Haziran ayı E-smm başvuruları temmuz ayına sarkınca 7 gün süreyi kullandık o yüzden kâğıt kestik diye cevaplar alıyoruz. Bunun doğruluğu nedir acaba? E-smm zorunluluğu 1 Haziran itibariyle başlamıştır. VUK 509’a göre; e-Serbest Meslek Makbuzu Uygul..

İsteğe bağlı olarak e-fatura kullanıcısı olabilir miyiz?

Muğla Büyükşehir Belediyesi firmamıza vergiler dâhil 14.742. TL su faturası düzenlemiş bulunmaktadır. Anca bu fatura e-arşiv fatura olarak düzenlenmemiş normal kâğıt su faturası şeklinde düzenlenmiştir. Fatura bu şekilde düzenlenebiliyor mu? Siz e-fatura mükellefiyseniz ve İlgili Belediye’de e-fatura mükellefiyse elektronik fatura düzenlenme..

E-Fatura portalında özel matrahlı fatura nasıl düzenlenir?

Portalda ökc bilgisi bölümünü hangi durumlarda ve nasıl kullanmam gerekir? YNÖKC Bilgi fişi bilgilerini portalde girmeniz teknik olarak zorunlu değildir. Ancak YNÖKC kullanan e-fatura mükelleflerinin mevzuatsal olarak bilgi fişi bilgilerini e-faturada ilgili alanlara doldurmaları gerekmektedir. ÖKC Bilgisine (Fiş tip’e) bir bilgi girilirse s..

Bağ-Kurluların emeklilik şartları nelerdir?

Yaşlılık Aylığı 4/b (Eski adıyla Bağ-kur) 1.Yaşlılık sigortasından sağlanan yardımlar nelerdir? Yaşlılık aylığı bağlanması ve yaşlılık toptan ödemesi yapılmasıdır. 2.Yaşlılık aylığına hak kazanmak için hangi şartları yerine getirmek gerekmektedir. 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanm..

Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık %6,77 arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi yıllık %6,77 arttı

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Haziran 2020 Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %6,77, aylık %0,17 arttı Tarım-GFE (2015=100), 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,17, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,31, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,77 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,38 artış gösterdi. Ana gruplar itibari..

Arsa Karşılığı Daire Tesliminde KDV Uygulaması

Arsa Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Arsa karşılığı inşaat işinde iki ayrı teslim söz konusudur. Bunlardan birincisi, arsa sahibi tarafından konut veya işyerine karşılık müteahhide arsa payı teslimi, ikincisi ise müteahhit tarafından arsa payına karşılık arsa sahibine yapılan konut veya işyeri teslimidir. Karşılıklı olarak gerçekleşen bu teslimler..