Çifte vergilendirme anlaşması gereği yurtdışındaki şirketlerin Türkiye’deki iştiraklerine düzenlediği hizmet faturaları Stopajdan muaf mıdır?

Fransız merkezli şirketin Türkiye’deki iştiraki olan firmamıza yönetim ve bilgi teknolojileri için servis faturaları gönderilmiştir. Stopaj ödenmeli midir? Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması gereği muaf mıdır? Çifte vergiler ile ilgili olarak GİB web sayfasındaki listeleri inceleyiniz. KDV AÇISINDAN KDV Genel Tebliğine göre; “Tür..

Tüketici fiyat endeksi Haziran 2020’de bir önceki aya göre %1,13 arttı

Tüketici fiyat endeksi Haziran 2020’de bir önceki aya göre %1,13 arttı

Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2020 Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %12,62, aylık %1,13 arttı TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 artış gerçekleşti. TÜFE yıllık değişim ora..

Vergi numaramızın doğru fakat adres bilgisi yanlış yazılmış faturaları kayıtlarımıza alabilir miyiz?

Firmamıza kesilen bazı e- faturalarda firmamızın adresi bölümüne eski adres yazılıyor. Bu tarz faturalarda herhangi bir usulsüzlük cezası vs. ile karşılaşır mıyız? Karşılaşırsak bu cezanın mahiyeti ne olur? Bu işleme ceza kesilmez. Önemli olan Vergi kimlik numarasının doğru olmasıdır. Anonim şirket mükellefim usd fatura keseceği yerde euro e-arşi..

Kısa çalışma ödeneği biten firmalar ücretsiz izin desteğine başvuru yapabilir mi?

Pandemi ücretsiz izin kodu ile bildirilen çalışanlar bir takvim yılı içinde 30 günü aşkın izinli bildirildiği takdir de G.S.S prim borçlanması ile karşılaşabilirler mi? Örneğin nisan ayı 14 Mayıs- 30 Haziran 15 gün şeklinde olursa GSS prim borcu çıkar mı? Nakdi ücret desteğinden yararlananlardan, 5510 sayılı Kanuna göre genel sağlık sigortalısı ve..

Kısa çalışma ödeneği bayan personel doğum iznine ayrıldığında doğrum raporunun ücretini alabilir mi?

Hamile personel hamileliğin son aylarında şirket tarafından kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılarak izne ayrıldığında bu işçi doğum parasının hesabında nasıl bir doğum yardımı alır mı? kısa çalışma sürecinde geçen süreler nasıl değerlendirilir? Alacağı doğum yardımını etkiler mi? Kısa çalışma süresince iş sözleşmesi askıdadır. Kısa çalışma ve ü..

Ücretsiz izine çıkarttığımız personelin SGK eksik gün bildirim kodunu yanlış beyan edersek nasıl düzeltebiliriz?

15/06/2020 tarihinde kısa çalışmamız bitti. Kalan 15 gün için nakdi ücret desteğine başvurabilir miyiz? Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma süresini kullandıktan sonra süre için nakdi ücret desteğine başvurulabilmektedir. Pandemiden dolayı restoranda sigortalı çalışanımızı ücretsiz izine çıkardık desteklerden faydalanmadı SGK ya bildirgesi verirk..

Toplu olarak işçi çıkartımı yapılacağı zaman hangi kurumlara bildirim yapmalıyız?

Nisan, mayıs ve haziran aylarında 4 sigortalı çalışanı olan şirket 22.06.2020 tarihinde tasfiyeye giriş kararı almıştır. Çalışanlardan 1 tanesi ücretsiz izinden diğeri kişi K.Ç.Ö faydalanıyor. Diğer 2 kişi çalışmaya devam etmektedir. Haziran sonu itibari ile bu 4 kişiye firmayı tasfiye girdiğini ve işten çıkaracağımızı bildirdik. 22.06.2020 tarihi ..

Mesken satışlarında KDV oranı nedir?

06.12.2018 tarihinde 390.000 TL bedelle satın alınan tek katlı betonarme mesken 30.06.2020 tarihinde 1.000.000 Tl bedele satılmıştır. Burada KDV oranı ne olmalıdır? KDV’den ya da kurumlar vergisinden muafiyet var mıdır? Firmamızın faaliyet konusunda, inşaat emlak otomotiv ve tarım hayvancılık bulunmaktadır. Mesken ticari mükellef olmayan şahı..